Azja

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:49) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:39)
Azja to największy oraz najbardziej zaludniony kontynent. Jego powierzchnia wynosi około 44,5 mln km2, co stanowi około 30 procent wszystkich lądów na Ziemi. Ze względu na to, że jest to tak duży obszar, to występują na nim wszystkie strefy klimatyczne. Wyróżnia się również wieloma strefami czasowymi.
Azja - najważniejsze informacje
Azja. Daleki Wschód /123RF/PICSEL

Azja - najważniejsze informacje

Około 2/3 powierzchni Azji stanowią pasma górskie oraz wyżyny. Najwyższą z nich jest Wyżyna Tybetańska o wysokości około 4 000 – 5 000 m n.p.m. To właśnie na obszarze tego kontynentu znajduje się najwyższy szczyt na świecie, czyli Mount Everest w Himalajach (8 848 m n.p.m.). Jest to najwyższy łańcuch górski na świecie. Na jego obszarze znajduje się aż 8 szczytów o wysokości powyżej 8 000 m n.p.m. W Azji występują także depresje. Najniżej położonym punktem jest brzeg Morza Martwego (425 m p.p.m.). 

Największym państwem Azjatyckim jest Rosja, której powierzchnia wynosi ponad 17 mln km2. Z kolei najmniejsze są Malediwy ( około 300 km2). Kraj ten jest także najniższy na świecie, gdyż jego najwyższy punkt ma zaledwie 2 m n.p.m.

Azja to najbardziej zaludniony kontynent

Kontynent zamieszkuje około 4,5 miliarda ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi średnio prawie 100 osób na km2. Warto wiedzieć, że w Azji mieszka około 60% całej populacji Ziemi. Jest to także obszar, w którym znajdują się największe i najbardziej zaludnione metropolie na świecie. Zalicza się do nich m.in. Seul, Szanghaj, Tokio oraz Mombaj. 

W Azji leży najgłębsze jezioro świata, czyli Bajkał. Jego maksymalna głębokość to ponad 1 600 m. Jezioro jest zasilane aż 330 dopływami. Na tym kontynencie znajduje się także największy półwysep na Ziemi, czyli Półwysep Arabski. Składa się on z następujących państw: Iraku, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Jemenu, Kataru, Kuwejtu oraz Jordanii. 

Ze względu na zróżnicowane warunki klimatyczne obszar Azji jest zamieszkiwany przez różnorodne gatunki zwierząt, a wiele z nich występuje tylko na tym obszarze. Można zaliczyć do nich orangutany, które żyją na Sumatrze oraz Borneo. Charakterystycznym gatunkiem jest także słoń indyjski, który jest mniejszy od swojego kuzynka mieszkającego w Afryce. W Azji występuje również tygrys azjatycki, jednak populacja tego gatunku drastycznie spada. Na terenie Chin, a dokładniej w lasach bambusowych położonych wysoko w górach, żyją w swoim naturalnym środowisku pandy wielkie. 

Zamieszkujące Azję warany z Komodo są uznawane za największe jaszczurki na świecie, gdyż średnia długość ich ciała wynosi 260 cm. 

Temat Azja znajdziesz również w serwisie:

Azja - Wiadomości