Black Hawk

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:36) Aktualizacja Piątek, 8 grudnia 2023 (12:41)
Black Hawk, znany także jako Sikorsky UH-60 Black Hawk, to zaawansowany śmigłowiec wielozadaniowy. Jest szeroko wykorzystywany do misji transportowych, w tym do przewożenia żołnierzy i sprzętu, jak również w operacjach ratunkowych i ewakuacyjnych. Jego wszechstronność i niezawodność sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych śmigłowców na świecie.
Black Hawk - najważniejsze informacje
Śmigłowiec UH-60 Black Hawk. /U.S. Department of Defense Current Photos /Wikimedia

Black Hawk - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    sprzęt wojskowy

  • Rok uruchomienia produkcji:

    1974

UH-60 Black Hawk. Co to za śmigłowiec? 

Black Hawk UH-60A to maszyna zbudowana w konwencjonalnym układzie i wyposażona w jeden wirnik nośny napędzany za pomocą dwóch silników turbowałowych General Electric T700-GE-700 o mocy 1560 KM. Każdy z nich jest w stanie pracować przez pół godziny bez jakiegokolwiek smarowania. Między jednostkami napędowymi zainstalowano dodatkową jednostkę mocy APU Solar T62T-40-1, która ma moc 100 KM. Wspomaga ona rozruch silników i jest wykorzystywana jako źródło energii na ziemi. 

Klasyczne podwozie kołowe to jednocześnie amortyzatory absorbujące energię wytwarzaną podczas awaryjnego lądowania. Zbiorniki zamontowane w kadłubie są odporne na uszkodzenia nawet w trakcie zderzenia z ziemią, dzięki temu, że są opancerzone. Wirnik główny oraz ogonowy mają po cztery łopaty. Są one zdolne wytrzymać trafienie pociskiem o kalibrze 23 mm. 
Kolejną wersją był model UH-60L, który miał mocniejszy silnik. Od 2006 r. produkowana jest wersja UH-60M, która zastąpiła dwie poprzednie w wojskach lądowych Stanów Zjednoczonych.

W 2007 roku Sikorsky Aircraft Corporation kupiła zakłady PZL Mielec i rozpoczęła produkcję śmigłowca Black Hawk S-70i. W 2010 r. dokonano pierwszego oblotu śmigłowca. W porównaniu do UH-60M jest on lżejszy o około 500 kg. Nie ma w nim bowiem wyposażenia przeznaczonego tylko dla armii Stanów Zjednoczonych. Oba śmigłowce są jednak napędzane tymi samymi silnikami, z tą różnicą, że w S-70i zamontowano układ sterowania T700-GE-701C. 

Śmigłowiec Black Hawk. Ważne dane

  • Łopaty głównego wirnika Black Hawk UH-60 są wykonane z tytanu i pokryte włóknem szklanym. Wewnątrz nich znajduje się kompozyt o strukturze plastra miodu. 

  • Załoga UH-60 to dwóch pilotów i jeden mechanik, który jest także strzelcem. Fotele załogi są opancerzone. 

  • Black Hawk UH-60 jest wyposażony w hak znajdujący się pod kadłubem. Można na nim zawiesić ładunek o masie 3630 kg. Jest w stanie przetransportować np. samochód terenowy Humvee lub haubicę M102 kaliber 105 mm wraz z zapasem 30 sztuk amunicji. 

  • W latach 80. Black Hawk UH-60 został wyposażony w system ESSS przeznaczony do przewozu dodatkowych czterech zbiorników paliwa lub uzbrojenia o masie do 4534 kg. Opracowanie tej technologii było niezbędne, aby śmigłowiec mógł przelecieć przez Ocean Atlantycki. System ESSS został zastąpiony ETS.

  • Śmigłowiec UH-60 nadaje się do modyfikacji i stworzenia z niego sprzętu przeznaczonego do ewakuacji (MedEvac). Można w nim zamontować cztery pary noszy na specjalnej obrotowej podstawie, która ułatwia ułożenie rannych. 

  • Pierwsze śmigłowce S-70i trafiły w 2011 r. do MSW Arabii Saudyjskiej oraz policji w Meksyku. W kolejnych latach zostały dostarczone także m.in. do Turcji, Chile, Jordanii oraz na Filipiny. 

  • Maszyny S-70i są także na wyposażeniu polskiej armii, a dokładniej wojsk specjalnych, a także policji.

  • Powstało także kilka innych wersji tego śmigłowca, m.in. MH-60 Velcro Hawk na specjalne potrzeby armii Stanów Zjednoczonych, YEH-60B SOTAS przeznaczony do rozpoznawania pola walki oraz VH-60N Presidential Hawk do transportu VIP-ów. 

  • W chwili, gdy na pokładzie maszyny VH-60N Presidential Hawk znajduje się prezydent Stanów Zjednoczonych, śmigłowiec jest oznaczany kryptonimem Marine One.

  • O opartych na faktach wydarzeniach, czyli zestrzeleniu dwóch śmigłowców Black Hawk MH-60 opowiada film Ridleya Scotta pt. „Helikopter w ogniu”. Miało to miejsce podczas operacji w Mogadiszu.

Temat Black Hawk znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Black Hawk

Black Hawk - Wiadomości