CPK

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:38) Aktualizacja Środa, 21 lutego 2024 (09:01)
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią (Baranów), który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Inicjatywa zakłada stworzenie nowoczesnego lotniska i kolei szybkich prędkości w Polsce.
CPK - najważniejsze informacje
Centralny Port Komunikacyjny - wizualizacja. /materiały prasowe

CPK - najważniejsze informacje

  • Kraj założenia:

    Polska

Co to jest CPK?

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to planowany w Polsce wielki projekt infrastrukturalny, który ma na celu stworzenie nowego hubu komunikacyjnego. Inicjatywa łączy w sobie elementy transportu lotniczego, kolejowego oraz drogowego. Do jej realizacji powołano spółkę o takiej samej nazwie, którą utworzono w 2018 roku.
 
Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego został po raz pierwszy ogłoszony w 2017 roku przez polski rząd. Od tego czasu przeszedł przez różne etapy planowania i konsultacji. Głównym celem CPK jest ułatwienie i usprawnienie komunikacji w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, a także zwiększenie konkurencyjności Polski jako centrum logistycznego na arenie międzynarodowej.
 
Głównym elementem CPK jest nowe międzynarodowe lotnisko, które ma być jednym z największych w Europie. Planuje się, że lotnisko będzie miało zdolność obsługi 45 milionów pasażerów rocznie w pierwszej fazie, z możliwością rozszerzenia do nawet 100 milionów pasażerów w kolejnych latach. Choć pierwotnie termin otwarcia planowany był na 2027 lub 2028 rok, to dziś ta data jest mało prawdopodobna. 

Projekt przewiduje też rozbudowę sieci kolejowej, która będzie łączyć CPK z najważniejszymi miastami w Polsce. Plan zakłada budowę około 1600 km nowych linii kolejowych. Celem jest umożliwienie dojazdu z różnych części kraju do CPK w mniej niż 2,5 godziny.

Nowe pociągi w projekcie CPK mają poruszać się z bardzo wysokimi prędkościami. Oczekuje się, że będą w stanie osiągać prędkości nawet do 250-350 km/h, co znacząco skróci czas podróży między dużymi miastami a Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Planowana jest również rozbudowa sieci dróg.

Gdzie ma powstać CPK?

Dokładne miejsce lokalizacji CPK znajduje się w okolicy Baranowa, wsi około 40 kilometrów na zachód od centrum Warszawy i około 140 kilometrów na wschód od Łodzi (w pobliżu autostrady A2).

Obecnie - po zmianie władzy w 2023 roku - trwa audyt całego projektu. Na razie nie wiadomo więc czy, w jakim zakresie i kiedy CPK powstanie. 

Temat CPK znajdziesz również w serwisie:

CPK - Wiadomości